Tudástár
Kétirányú mérésre alkalmas fogyasztásmérő, hálózatra visszatápláló rendszerek esetén az elszámolás alapját képezi a szolgáltatóval. A háztartási fogyasztáson felül termelt villamos energiát a szolgáltató átveszi, amikor pedig a rendszer nem termel, akkor a fogyasztó vételez a szolgáltatótól. Az áramszolgáltató mintegy akkumulátorként működik. A hálózatba visszatáplált energia és a hálózatból felvett energia különbözetét kell megfizetni, illetve többlettermelés esetén a szolgáltató fizet a háztartásnak.
ad-vesz mérőóra
Elektromos energiát tároló berendezés. Töltésekor a bevezetett villamos energiát vegyi energiává alakítja, mert ebben a formában huzamosabb ideig tárolni tudja. Használatkor a vegyi energiát visszaalakítja villamos energiává. Közvetlenül csak egyenfeszültség tárolására alkalmas. Fontos eleme a szigetüzemű és a hibrid napelemes rendszereknek.
akkumulátor
Elektromos gépjárművek töltőberendezése (Elecric Vehicle Support Equipment). Többféle kivivitelű és töltési teljesítményű változat létezik. Köztük olyanok is, amelyekhez az elektromos energiát napelemrendszer is biztosítja.
autótöltő (EVSE)
Olyan "okos otthon" berendezés, amivel melegvíz-felhasználási szokásaink szerint vezérelhetjük, hogy a villanybojler mikor fűtsön fel vizet, és mikor felesleges felfűtenie, illetve melegen tartania.
bojler vezérlő
A napelemmel termelt és a hálózatba táplált villamosenergiát az áramszolgáltató vásárlási tarifával veszi meg, amikor pedig a fogyasztónak van szüksége villamosenergiára, azt eladási tarifával adja el.
bruttó elszámolás
Az egyenfeszültség vagy egyenáram (direct current) olyan elektromos áram, amelyben a töltéshordozók időben állandó vagy változó mennyiségben, de egyazon irányban haladnak.
egyenfeszültség (DC)
A fotovoltaikus (photovoltaic) kifejezés napenergia átalakításra utal: fényenergiát elektromos energiává alakítanak át - például napelemek segítségével. A napelemek fotovoltaikus úton egyenáramot (DC) generálnak. Azonban a háztartási és ipari elektromos rendszerek általában váltóáramot (AC) használnak, ezért inverterek is szükségesek a napelemes rendszerekbe, amelyek a fotovoltaikus úton nyert egyenáramot váltóárammá alakítják át.
fotovoltaikus (PV)
A hálózatra visszatápláló napelemes rendszerekkel intenzív napsütés idején a háztartás fogyasztását meghaladó többlettermelés az áramszolgáltató hálózatára feltölthető. Alacsony fényintezitású időszakban, amikor a napelemek nem, vagy csökkent teljesítménnyel működnek, a fogyasztáshoz szükséges energia a közcélú hálózatból visszavételezhető. A közcélú hálózat gyakorlatilag energiatárolóként funkcionál. Az energia oda-vissza áramlását és elszámolását ad-vesz mérőóra követi nyomon.
hálózatra visszatápláló rendszer
A hőenergia-gazdálkodásban alkalmazott berendezés (kalorikus gép). Alacsonyabb hőmérsékletű környezetből hőt von ki, és azt magasabb hőmérsékletű helyre szállítja. A hűtőszekrényekben is alkalmazott fizikai elvek szerint működik, csak nem a hideg oldalon elvont, hanem a meleg oldalon leadott hő hasznosítása a feladata. Alapvetően fűtésre használják, de a hőszivattyú fordított üzemmódban is működhet, ilyenkor a melegebb hely hűtésére is használható. Elterjedtebbek a gőzkompressziós hőszivattyúk, de léteznek abszorpciós berendezések is.
hőszivattyú
A napelemek által fotovoltaikus úton termelt elektromos energia alapvetően egyenáramú (DC), azonban a háztartási és ipari elektromos rendszerek általában váltóáramot (AC) használnak. Az inverter a napelemes rendszer által termelt egyenáramot alakítja váltóárammá, és azt lehet az otthoni vagy ipari elektromos rendszerbe bevezetni és felhasználni. Az inverterek emellett általában felügyelik és optimalizálják a rendszer teljesítményét, és akár a hálózati elektromos rendszerbe is visszatáplálhatnak energiát, amikor a napelemek több energiát termelnek, mint amit a helyi fogyasztás igényel.
inverter
A kilowatt az elektromos teljesítmény mértékegysége, Egy elektromos berendezés pillanatnyi teljesítményét a feszültség és a berendezésen átfolyó áramerősség szorzataként számolhatjuk ki. Az alapegység a watt (W), amelynek elnevezése James Watt skót feltaláló és mérnök nevére utal. A kilowatt a watt ezerszerese.
kilowatt (kW)
A kilowattóra az elektromos energia általánosan használt mértékegysége, bár nem SI-mértékegység. A mindennapokban a kilowattórát használják az áramfogyasztás mértékegységeként, ebben mutatják az áramfogyasztást a lakásokban található fogyasztásmérők (villanyórák) is, és ez alapján számolnak el a fogyasztókkal a szolgáltatók. 1 kWh az az elektromos energia, amit egy fogyasztó felvesz 1 kilowatt teljesítményt fogyasztva 1 órán keresztül.
kilowattóra (kWh)
A legkorszerűbb monokristályos panelek hatásfoka 18%, laboratóriumi körülmények között 25% (az elméleti határ 33,7%). Legnagyobb teljesítményét merőlegesen beeső napfénynél képes leadni, így gyakran használják ún. napkövető berendezések részeként.
monokristályos szilícium napelem
Napelemrendszer telepítése előtt írásbeli igénybejelentést kell benyújtani az elosztói engedélyeshez. Annak kézhezvétele után az áramhálózati elosztó műszaki-gazdasági tájékoztatóban (MGT) tájékoztatja a rendszerhasználót a hálózatra való csatlakozás és hálózathasználat minden lényeges feltételéről, eleméről és annak díjáról.
műszaki gazdasági tájékoztató (MGT)
A napelemek a napenergiát elektromos energiává alakító eszközök. Fotovoltaikus cellákból állnak, amelyek speciális anyagokból készülnek, és amikor napfény éri őket, az elektromágneses sugárzást (fotonbefogást) közvetlenül elektromos energiává alakítják. A sugárzás elnyelődésekor mozgásképes töltött részecskéket generálnak, és elektrokémiai folyamat során elektromos áram jön létre. A napelemek általában elektromos rendszerbe csatlakoznak, és áramot szolgáltatnak otthoni vagy vállalati elektromos eszközöknek. A napelemes áramelőállítás előnye, hogy nem jár melléktermék kibocsátásával, így környezetkímélően működik, és a napenergia révén megújuló energiaforrás is egyben.
napelem
A napkollektorok olyan eszközök, amelyek a napenergiát hőenergiává alakítják át. Általában vízzel vagy más hűtőfolyadékkal töltött csöveket vagy paneleket használnak, amelyek a napfény hatására felmelegednek. A melegített folyadékot használják fűtésre vagy meleg víz előállítására. Létezik vákuumcsöves technológia is, aminek hatékonysága általában jobb - hideg időjárásban is kisebb hőveszteséggel működik. A napkollektorok háztartásban és ipari létesítményekben is használhatók.
napkollektor
Az okos mérőóra kétirányú kommunikáció mellett a negyedórás fogyasztási, termelési adatokat és a készülék vezérlési, kapcsolási lehetőségét is biztosítja. Az adatok zárt hálózaton keresztül jutnak az elosztói engedélyes mérési központjába, mely feldolgozza, tárolja azokat és továbbítja a számlázási rendszer, a kereskedők, valamint a rendszerirányító részére. A rendszer biztosítja az ügyfelek számára a mérési adatokhoz való online, internetes hozzáférést.
okos (smart) mérőóra
Az optimalizáló feladata, hogy kiküszöbölje a napelemes rendszer működésének akadályait. Mivel a napelemeket sorba kötik, a leggyengébben teljesítő panel (pl. árnyék vagy meghibásodás miatti) teljesítménye a többi paneléra is negatívan hat. Az optimalizáló kiegyenlíti a negatív behatásokat - optimalizálja a rendszer összteljesítményt, ellensúlyozva a gyengébben teljesítő modul befolyását.
optimalizáló
Némileg olcsóbb a monokristályosnál, ám kevésbé hatékony. Hatásfoka 13-18% között van, az átlagos hatásfok kb. 15%. A gyengébb (reggeli, esti, szórt) fényt is viszonylag jó hatásfokkal képes hasznosítani.
polikristályos szilícium napelem
A szaldó elszámolásban éves, havi vagy más idő-bontásban vizsgálják a rendszerből vételezett és oda betáplált energia mennyiségét, és a nettósítás után történik az elszámolás az elosztóhálózat üzemeltetőjével. A havi és az éves szaldó közötti fő eltérés a nyári illetve téli energiatermelési és fogyasztási egyenleg jelentős különbségéből adódik. Éves szaldóban a számok jobban kiegyenlítődnek, a nettó elszámolás kisebb végösszegű.
szaldó elszámolás
Egy napelem-rendszer szigetüzemű, amikor a napelemek által termelt elektromos energiát nem csatlakoztatják az áramszolgáltató hálózatához, hanem attól függetlenül működik. Az energiát napelemekből nyerik, és a termeléssel egyidejűleg fel nem használt energiát energiatároló eszközök, például akkumulátorok segítségével raktározzák el.
szigetüzemű rendszer
A szolár (solar) kifejezés bármilyen a napenergia vagy a napfény alapján működő eszközre vagy rendszerre utal. Például a szolárpanelek olyan eszközök, amelyek a napenergiát elektromos energiává alakítják, a szolárfűtés pedig olyan rendszer, amely a napfényt használja a hőtermeléshez.
szolár
A napelemes rendszerek tartószerkezete rögzíti stabilan és a megfelelő pozícióban a paneleket a tetőn vagy más rögzítésre alkalmas felületen (akár talajon is). Biztonságosan tartania kell minden időjárásban: szélben, fagyban és hóteher alatt is. A tartószerkezet elemeinek kiválasztásakor figyelembe kell venni többek között a rögzítési felület (például tető) teherbírását, dőlésszögét, a telepítendő napelemek típusát, mennyiségét.
tartószerkezet
Az elektromos rendszerekben az érzékeny berendezések védelme érdekében szükség van túlfeszültség elleni védelemre. A villámcsapásnak kitett napelemrendszerekben is keletkezhetnek ilyen káros túlfeszültségek, ezért azok levezetésével kell védeni az elektromos rendszerre kapcsolt fogyasztókat.
túlfeszültség levezető
Olyan feszültség, melynek nagysága és iránya periodikusan változik. váltakozó áram vagy váltóáram (alternating current) olyan elektromos áram, amelynek iránya és intenzitása periodikusan változik.
váltakozó feszültség (AC)
A vékonyrétegű napelem méreténél és hajlékonyságánál fogva rugalmasabban alkalmazható, mint a kristályos napelemek. Kevésbé érzékeny a napfény beesési szögére és a hőmérséklet-emelkedésre is, ezáltal ilyen jellegű kedvezőtlenebb körülmények között jobban teljesíthet. Ugyanakkor hatásfoka csak 6-8% és élettartama is rövidebb.
vékonyrétegű / film napelem
Az erősáramú berendezések felülvizsgálatát az OTSZ (Országos Tűzvédelmi Szabályzat) rendeli el. Alapvető célja a villamos berendezések által okozott tűzveszély, illetve robbanásveszély kiküszöbölése. A felülvizsgálati jegyzőkönyvet a tűzoltóság kérheti és kéri is ellenőrzései során. A felülvizsgálatok elmulasztásáért bírság is kiszabható.
villamos biztonsági felülvizsgálat
A visszwatt védelem lényege, hogy a napelemrendszer által megtermel pillanatnyi energia nem haladhatja meg a vételezett (felhasznált) energiát. Ennek szabályozása inverterrel oldható meg.
visszwatt védelem
A watt peak mérőszám, ami egy napelem legjobb (névleges) teljesítményét mutatja ideális körülmények (alacsony hőmérséklet, erős napsütés, optimális tájolás stb.) között. Jelölése: Wp. A kilowatt peak (kWp) a watt peak ezerszerese.